Wodorosty nori - czym są, ciekawostki

Japońska kuchnia mocno różni się od tego, co znamy w Europie, a w szczególności w Polsce. Dużo różnic wynika ze składników wykorzystywanych do przyrządzania najbardziej charakterystycznych dań. Jednym z najbardziej typowych składników kuchni japońskiej są wodorosty nori. Najczęściej kojarzone są one z sushi, lecz posiadają wiele różnych zastosowań. Są nie tylko ciekawą ozdobą i elementem, który umożliwia zwinięcie rolki sushi . Nori są bogate w witaminy, minerały oraz cenne substancje odżywcze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych ciekawych japońskich wodorostach przeczytaj poniższy artykuł. Mamy nadzieję, że jego lektura sprawi, że kolejnym razem podczas uczty sushi jeszcze bardziej docenisz nori. 

Czym są wodorosty nori?

Nori to japońska nazwa jadalnych wodorostów stosowanych w azjatyckiej kuchni jako dodatek do potraw. Co ciekawe istnieje około 100 różnych gatunków jadalnych wodorostów, które różnią się między sobą zarówno wyglądem, jak i smakiem. Wodorosty nori zaliczane są najczęściej do krasnorostów. Gatunkiem nori o największej popularności jest szkarłatnica delikatna znana w Japonii jako “asakusa-nori”. Gatunki wodorostów różnią się między sobą zarówno kolorystyką, grubością, jak i smakiem. Wodorosty nori w Polsce można kupić najczęściej w formie cienkich sprasowanych arkuszy, które uzyskiwane są poprzez suszenie oraz pieczenie liści. 

Historia stosowania nori w kuchni azjatyckiej 

Wodorosty nori to dodatek, który spożywano już w średniowiecznej Azji. Dawniej wraz z glonami wakame oraz arame pełniły one zdecydowanie inną rolę. W średniowieczu wodorosty te służyły jako środek płatniczy. Pierwotnie nori były zbierane w naturalnym środowisku - z kamieni oraz korzeni znajdujących się w morskiej wodzie. Dopiero w XVII oraz XVIII wieku miała miejsce komercjalizacja wodorostów, co przyczyniło się do rozpoczęcia ich hodowli w kontrolowanych warunkach.

Wartości odżywcze wodorostów nori

Ogromną popularność wodorosty nori zawdzięczają nie tylko temu, że są używane w sushi. Są one szeroko rozpowszechnione również dlatego, że mają wyjątkowe właściwości prozdrowotne. W 100 gramach wodorostów nori znajdziemy aż 6 gram białka, co jest niezwykłym osiągnięciem, gdyż wiele rodzajów mlek (w tym także mleko krowie) zawiera go nawet dwukrotnie mniej. Co ciekawe są one również bardzo niskokaloryczne. 100 gram nori zawiera około 35 kcal.

Czy wodorosty nori są zdrowe?

Wodorosty nori używane w sushi mają nie tylko sporo białka. Obfitują one również w wiele minerałów, takich jak selen, jod, żelazo, fosfor oraz wapń. Z całą pewnością można stwierdzić, że wodorosty te są zdrowe. Poza powyższymi składnikami mineralnymi mają również wiele witamin. Nori zawierają następujące grupy witamin:

  • A odpowiadającą za dobre widzenie oraz układ odpornościowy,
  • B poprawiające funkcjonowanie układu nerwowego ,
  • oraz C stymulującą produkcję kolagenu oraz działa przeciwutleniająco.

Wodorosty te posiadają również błonnik, który wspomaga trawienie, antyoksydanty zapobiegające rozwojowi różnych chorób oraz taurynę, która poprawia metabolizm oraz obniża ciśnienie. 

Zastosowanie wodorostów nori w kuchni 

Wodorosty nori najczęściej można spotkać w następujących daniach kuchni azjatyckiej:

  • sushi,
  • ramen, 
  • oraz w zupie miso.

Wraz z rozwojem kuchni azjatyckiej wodorosty zaczęto dodawać również do innych potraw, takich jak takoyaki (naleśnikowe kuleczki z ośmiornicą wewnątrz obtoczone w pokruszonych płatkach nori) lub aonori, czyli po prostu świeże wodorosty nori jedzone bez obróbki termicznej (bez wysuszenia).

Wodorosty podbijają rolki sushi w Poznaniu

Poznań to piękne miasto, w którym znajdziesz naszą restaurację Sushi World. Zarezerwuj stolik dla siebie i przyjaciół i przetestuj wszystkie pozycje z naszego japońskiego menu. Serdecznie zapraszamy również do zamówień telefonicznych sushi z dostawą do domu na terenie Poznania!