Sushi z sezamem - sezam jako składnik sushi

 

Z punktu widzenia mieszkańców Starego Kontynentu cechą charakterystyczną kuchni japońskiej jest jej odmienność wynikająca zarówno z niecodziennego sposobu przygotowywania i serwowania posiłków, jak również z uwagi na bogactwo różnorakich składników na co dzień nie wykorzystywanych (lub rzadko stosowanych) przez Europejczyków. Jednym z takich składników jest właśnie sezam. Te drobne, płaskie, owalne ziarna, którymi w Europie posypujemy bułki lub kanapki z twarożkiem, dobrze znamy głównie w kolorze białym. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni równo często, a może i częściej niż po sezam biały sięgają po jego niełuskaną wersję, tj. sezam czarny.

Jeśli zastanawiasz się czy warto jeść czarny sezam, jaki jest jego wpływ na Twoje zdrowie i jak smakuje sushi z sezamem dobrze trafiłeś! Poniżej znajdziesz garść interesujących informacji na temat czarnego sezamu, znanego również jako sezam do sushi. Przyjemnej lektury!

Czarny sezam do sushi - co to takiego?

Czarny sezam, nazywany również sezamem indyjskim (Sesamum indicum L.) to gatunek jednorocznej, oleistej rośliny występującej jedynie w uprawie. Jest produkowany głównie w Azji w Indiach i Chinach, lecz do grona jego producentów można zaliczyć również m.in. Meksyk, Gwatemalę i Sudan. Czarny sezam, przez Europejczyków często określany mianem sezamu do sushi, to popularny składnik wielu azjatyckich dań. Ze względu na liczne właściwości prozdrowotne olej z ziaren sezamu jest także wykorzystywany do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów.

Sushi z czarnym sezamem - jak smakuje sezam?

Czarny sezam, zdaniem niektórych wykorzystywany w sushi jedynie w roli dekoracji, cechuje się głębokim, słodkawym, nieco orzechowym smakiem i mocnym aromatem. Dzięki swoim charakterystycznym walorom smakowym znakomicie sprawdza się do przygotowywania słodkich, jak również wytrawnych dań. Zarówno w wersji białej, jak i czarnej, sezam do sushi nadaje daniom ciekawego, orientalnego smaku i atrakcyjnego wyglądu, czym zachęcił do skosztowania dań kuchni azjatyckiej wiele ludzi na całym świecie.

Wartości odżywcze czarnego sezamu do sushi

Sezam to wartościowy składnik dań kuchni azjatyckiej nie tylko ze względu na swój atrakcyjny smak, lecz także z uwagi na liczne właściwości prozdrowotne. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-9, omega-6 i omega-3 oraz tłuszcz oleinowy zawarte w białym i czarnym sezamie do sushi wpływają korzystnie na pracę mózgu i układu krwionośnego, a przy tym ułatwiają utrzymanie smukłej sylwetki. Ziarna sezamu są również bogate w liczne pierwiastki, takie jak żelazo, wapń, magnez, cynk i miedź mające drogocenny wpływ na cały organizm człowieka oraz błonnik przyspieszający perystaltykę i regulujący cykl wypróżnień.

Jaki sezam do sushi? - zastosowanie sezamu w kuchni japońskiej i nie tylko

Jak już wspomniano powyżej biały i czarny sezam to popularne składniki w kuchni azjatyckiej. Stosuje się je m.in. do okalania rolek sushi uramaki, których możesz skosztować w naszej poznańskiej restauracji z sushi, a także do posypywania makaronów, zup i innych, orientalnych dań.

 

Sezam do sushi można również wykorzystywać na co dzień do wielu europejskich potraw. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby posypać nim kanapkę, dodać go do sałatki lub wykorzystać jako składnik dipu do warzyw. Śmiało można dodać zarówno biały, jak i czarny sezam do owsianki, panierki do mięsa lub zdrowego smoothie.

Czy każdy może jeść sezam?

Choć zarówno biały, jak i czarny sezam są pełne drogocennych składników odżywczych, alergie pokarmowe wykluczają jego wykorzystanie w diecie niektórych ludzi. Jeśli jesteś więc uczulony na orzechy, kiwi lub niektóre rodzaje mąki zachowaj szczególną ostrożność podczas spożywania sezamu.

Warto również wiedzieć, że sezam ma niski wskaźnik glikemiczny (IG=35), przez co śmiało mogą po niego sięgać osoby chore na cukrzycę.