Sos sojowy, wasabi, marynowany imbir - jak jeść dodatki do sushi?

Sos sojowy, wasabi, marynowany imbir - jak jeść dodatki do sushi?

 

W japońskich restauracjach sushi serwowane jest najczęściej w towarzystwie trzech dodatków - ciemnego, płynnego sosu sojowego, zielonego chrzanu wasabi i różowego lub żółtawego, marynowanego imbiru. Jeśli jesteś ciekawy czym są owe dodatki, czy warto po nie sięgać jedząc sushi oraz jak jeść je delektując się japońskim specjałem koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim wiele ciekawych informacji na temat dodatków do sushi oraz wskazówki, dzięki którym nie popełnisz żadnej gafy podczas wizyty w restauracji serwującej sushi. Przyjemnej lektury!

Sos sojowy - co to takiego?

Sos sojowy to prawdopodobnie najpopularniejszy spośród sosów azjatyckich. W zależności od kraju pochodzenia możemy mieć nieco odmienny smak i konsystencję. W Japonii jest zdecydowanie słony i rzadki, w Chinach gęsty i słony, natomiast w Indonezji rzadki i słodki. Sos sojowy powstaje z mieszaniny sfermentowanych ziaren soi, pszenicy, wody i soli. Jego historia sięga 2500 lat, a popularność wykracza daleko poza kuchnię azjatycką. Obecnie stosowany jest również jako popularna przyprawa do dań kuchni europejskiej, w tym polskiej.

Jak jeść sushi z sosem sojowym?

Sos sojowy to jeden z podstawowych dodatków do sushi. Serwowany jest w roli przyprawy podkreślającej smak dania. W trakcie spożywania sushi warto zamoczyć rolkę w sosie, aby zwiększyć intensywność jej smaku i podkreślić orientalny charakter dania. Warto jednak pamiętać, że w doprawianiu sushi sosem sojowym liczy się umiar. Nie należy moczyć całej rolki sushi sosie sojowym, ponieważ ryż mógłby nadto się nasączyć i sos zdeterminowałby smak potrawy. Dużo lepiej jedynie zamoczyć rolkę w sosie od strony wodorostów lub, jak w przypadku sushi nigiri, od strony ryby i szybko zjeść ze smakiem.

Chrzan wasabi - co to takiego?

Kolejnym powszechnie znanym dodatkiem do sushi jest zielona pasta zrobiona z japońskiego chrzanu wasabi. Jego charakterystyczny, ostry smak i jasna, żywa barwa sprawiają, że trudno pomylić go z czymkolwiek innym. Wasabi to roślina pochodząca z zimnych, górskich potoków w Japonii. Wyróżniają ją jasnozielone liście w kształcie serca, jednak to nie one, lecz korzeń rośliny jest źródłem całego zamieszania. To z niego powstaje zielona pasta serwowana w towarzystwie sushi na całym świecie. Ze względu na duże wymagania w czasie uprawy cena oryginalnego, japońskiego wasabi może sięgać nawet 200 dolarów za kilogram.

Jak jeść sushi z chrzanem wasabi?

Chrzan wasabi jest lubiany za swój ostry, intrygujący smak. Dodany do sushi “podkręca” jego smak i dodaje mu cennych wartości odżywczych. Warto jednak pamiętać, że prawdziwą zbrodnią w restauracji sushi jest połączenie chrzanu wasabi sosem sojowym. Zmieszanie obu składników mogłoby sugerować szefowi kuchni, że sushi zostało niewystarczająco doprawione, a on nie przyłożył się należycie do swojej pracy. To prawdziwa ujma dla mistrza sushi, więc pamiętajmy - albo chrzan wasabi, albo sos sojowy. Nigdy razem!

Marynowany imbir - co to takiego?

Trzecim z dodatków, które zapewne znajdziemy na talerzu obok sushi jest marynowany imbir. To nic innego jak plasterki świeżego imbiru marynowane w słodko-octowej zalewie. Możemy spotkać go w dwóch wersjach - naturalnej (w kolorze biało-żółtym) lub barwionej (w kolorze różowym). Rolą imbiru jest oczyszczanie kubków smakowych między kolejnymi porcjami sushi tak, aby smaki kolejnych rolek “nie pomieszały” nam się w ustach.

Jak jeść marynowany imbir z sushi?

Marynowany imbir należy przegryzać między kolejnymi porcjami sushi. W odróżnieniu od chrzanu wasabi i sosu sojowego, nie należy wykorzystywać go w roli przyprawy. Takie działanie mogłoby zakłócić odbiór potrawy i znacząco zmniejszyć jej walory smakowe.

Jeśli masz ochotę na pyszne, świeże japońskie sushi koniecznie odwiedź naszą restaurację  z kuchnią japońską w Poznaniu. Spróbujesz w niej wielu intrygujących kompozycji smakowych sushi, zawsze w towarzystwie sosu sojowegowasabi i imbiru. Sprawdź!