Sos rybny a sos ostrygowy

Sos rybny a sos ostrygowy

 

Kuchnie azjatyckie, w tym również kuchnia japońska, są wysoce cenione przez Europejczyków za swój oryginalny smak i liczne właściwości prozdrowotne. Nie byłyby one jednak aż tak wyjątkowe gdyby nie wykorzystane do doprawiania potraw sosy. Cieszący się największą popularnością sos sojowy i te mniej znane, m.in. sos rybny, ostrygowy, mandarynkowy, grzybowy i mirin, nadają daniom niepowtarzalnego smaku i orientalnego charakteru.

Jeśli chcesz bliżej poznać sos ostrygowy i sos rybny jesteś we właściwym miejscu. Poniżej znajdziesz wiele informacji na temat smaku, zastosowanie i produkcji sosu ostrygowego i rybnego. Mamy nadzieję, że lektura tekstu będzie dla Ciebie interesująca!

Sos ostrygowy - co to takiego?

Sos ostrygowy to ciemny sos azjatycki produkowany z naturalnych składników. Bazą sosu są ostrygi i to one nadają mu specyficznego, słonawo-słodkiego posmaku. Aromat sosu ostrygowego Europejczykom może przywodzić na myśl bulion wołowy, choć nawet on nie jest w stanie oddać w 100% wszystkich niuansów produktu. Sos ostrygowy jest źródłem smaku umami i powszechnie wykorzystuje się go w kuchni chińskiej, wietnamskiej, tajlandzkiej i innych. Wykonany prawidłowo, zgodnie z oryginalną recepturą dostarcza organizmowi cennych wartości odżywczych, w tym witamin, białka i mikroelementów.

Jak zrobić sos ostrygowy?

Tradycyjny sos ostrygowy był przygotowywany poprzez gotowanie ostryg w wodzie. W trakcie długiego procesu przyrządzania woda się wygotowała, a z ostryg uwalniał się sok nadający sosowi głęboki aromat i intensywny, brązowy kolor. Nie dodawano wówczas żadnych przypraw, nawet soli, ponieważ tak przygotowany sos ostrygowy sam w sobie był wyjątkowo esencjonalny i gęsty.

Obecnie sos ostrygowy nie przypomina już swojej pierwotnej wersji. Ekstrakt z ostryg teraz jest już wyłącznie dodatkiem do sosu ostrygowego . Obok niego w sosie znajdziemy również cukier, sól, skrobię kukurydzianą, sos sojowy, glutaminian sodu, a niekiedy nawet konserwanty i barwniki.

Sos ostrygowy - zastosowanie

Sos ostrygowy ma całą gamę zastosowań. Powszechnie wykorzystuje się go do marynat, jako bazę do sosów i składnik dipów. Znakomicie podkreśla smak makaronów, mięsa, ryb, owoców morza i warzyw. Można doprawiać nim zupy i sałatki. Już kilka kropel wystarczy, aby wzbogacić ich smak o orientalne nuty, dodać im głębi i charakteru.

Sos rybny - co to takiego?

Sos ostrygowy sos rybny często są mylone przez Europejczyków, prawdopodobnie ze względu na na podobny wygląd i zbliżony do siebie aromat. Niemniej jednak, podczas gdy sos ostrygowy jest gęsty i nieco słodkawy, sos rybny konsystencją bardziej przypomina sos sojowy, jest płynny i słonawy.

Podobnie jak sos ostrygowy, tak i sos rybny jest popularną przyprawą w kuchni azjatyckiej, a jego receptura sięga wielu lat.

Jak powstaje sos rybny?

Sos rybny wytwarzany jest w procesie fermentacji ryb i owoców morza z dodatkiem soli, wody i cukru. Za najlepszy jakościowo sos rybny uważa się ten zrobiony z pięciu różnych gatunków ryb. Surowe ryby układa się w beczkach, gdzie przez długi czas fermentują aż do uzyskania płynnej konsystencji. Tak uzyskany ekstrakt jest poddawany klarowaniu i butelkowany.

Ze względu na silny, rybi zapach sos rybny bywa odrzucający dla wielu osób, jednakże nie warto się zrażać. W procesie gotowania zapach sosu rybnego traci na intensywności, by ostatecznie podkreślić smak dania w sposób harmonijny i zrównoważony.

Sos rybny - zastosowanie

Sos rybny to ważny składnik kuchni azjatyckiej. Powszechnie wykorzystuje się go jako dodatek do dipów, sosów i zup. Często gości w marynatach i daniach typu stir-fry. Znakomicie podkreśla smak mięsa, ryb, makaronów, warzyw i owoców morza. Sos rybny jest niskokaloryczny i bogaty w różnorakie składniki odżywcze, dzięki czemu bez obaw mogą go spożywać nawet osoby będące na diecie. Dodany do dania perfekcyjnie wzbogaci jego smak nadając mu orientalnego charakteru i głębi smaku.