Przyprawy stosowane w japońskiej kuchni

Japońscy szefowie kuchni starają się w swoich potrawach wydobyć jak najwięcej naturalnego smaku danych składników. Surowa ryba, taka jak tuńczyk lub łosoś, ugotowany ryż oraz aromatyczne i niespotykane nigdzie indziej warzywa to podstawowe składniki, których używa się w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeśli przyjrzymy się japońskim przepisom, to zauważymy, że każda potrawa w Japonii zyskuje jeszcze więcej aromatu dzięki egzotycznym przyprawom, tak charakterystycznym dla tego kraju. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć wasabi podawane wraz z sushi, wszechobecny sos sojowy oraz słodkawy, sfermentowany syrop, czyli mirin. Dowiedz się więcej o japońskich przyprawach, czytając ten artykuł.

Sos sojowy - najpopularniejszy?  

Sos sojowy to zdecydowanie najbardziej popularny dodatek w Japonii. W japońskiej kuchni stosowany jest od blisko 2500 lat (!). Produkuje się go z ziaren soi, pszenicy, wody oraz soli. Ma rzadką konsystencję oraz słonawy smak. Najczęściej sos sojowy dodaje się do sushi, zup oraz różnorodnych marynat.  

Wasabi - japoński chrzan do sushi

Każdy, kto po raz pierwszy jadł sushi i nałożył za dużo wasabi, wie, że z tą przyprawą trzeba postępować ostrożnie. Ta korzeniowa roślina ma zielony kolor i cechuje się bardzo ostrym smakiem porównywalnym z polskim chrzanem. W japońskiej kuchni wasabi podawane jest w formie pasty. 

Mirin - słodka przyprawa z alkoholem

Mirin powstaje w wyniku fermentacji ryżu oraz wódki ryżowej. Ta 14% przyprawa ma konsystencję syropu i często stosowana jest, by usunąć rybi zapach z różnych dań. Mirin to również podstawowy składnik popularnego japońskiego sosu - teriyaki.  

Katsuobushi - suszone płatki rybne

W Japonii jedną z najbardziej oryginalnych przypraw jest suszona, wędzona i fermentowana ryba Bonito w płatkach. Bonito to inna nazwa tuńczyka pasiastego bardzo chętnie spożywanego w Japonii. Przyprawa katsuobushi dodawana jest do bulionu dashi, który jest bazą dla zup miso, ramen, udon oraz omleta tamago.

Japoński majonez

Jeśli jesteś fanem majonezu, koniecznie powinieneś spróbować jego japońskiej wersji. Do przyrządzenia japońskiego majonezu wykorzystuje się, w przeciwieństwie do polskiej wersji, jedynie żółtka, dzięki czemu jego aromat jest wyjątkowy.

Pikantna musztarda karashi

Tradycyjna musztarda sarepska jest dla Ciebie za mało ostra? Japońska musztarda karashi z pewnością będzie wystarczająco pikantna. Pod kątem ostrości karashi jest zbliżona do wasabi. Doskonale pasuje jako ciepły sos do japońskich pierożków.

Rayu, czyli japoński olej z chili 

W Japonii, podobnie jak w Europie, żyje sporo fanów ostrych przypraw. Jeśli jesteś jedną z nich, na pewno zainteresuje Cię rayu. Jest to olej sezamowy z dodatkiem chili, czosnku, imbiru oraz cebuli. Rayu często serwowany jest wraz z japońskim ramenem. 

Sprawdź, jak przyprawia się japońskie dania w Poznaniu

Japońska kuchnia jest niezwykle aromatyczna dzięki przyprawom oraz niespotykanym nigdzie indziej dodatkom. Wyjątkowe sosy, mirin czy wasabi to tylko nieliczne z japońskich przypraw, które sprawiają, że danie z tej kuchni są tak smaczne. Jeśli jesteś fanem azjatyckich dań, z pewnością ucieszy Cię fakt, że w Poznaniu możesz zjeść wiele różnorodnych dań z azjatyckiej kuchni.

Zapraszamy do naszej japońskiej restauracji w Poznaniu. Jeśli wolisz zjeść we własnym domu, zapraszamy również do zamawiania przez internet lub telefon.