Jak zostać sushi masterem?

 

Tradycyjna kuchnia japońska opiera się na sushi. Potrawa ta już od dawna nie jest egzotycznym wymysłem, co potwierdza ilość otwieranych knajpek ze specjalnością w sushi. Aby jednak robić dobre sushi, które przyciągnie klientów, w restauracji musi być zatrudniony mistrz sushi. W związku z tym, że wiele restauracji nie posiada takiego mistrza, a jedynie kucharza sushi, są oni dość poszukiwani na rynku pracy. Kim jest sushi master oraz jak nim zostać?

Kim jest sushi master?

Sushi master to osoba, która ukończyła wieloletni kurs z robienia sushi, a także zdała egzamin z tej dziedziny. Aby zostać kucharzem sushi natomiast, wystarcza bardzo często krótkie szkolenie. Oczywiście nie oznacza ono, że po odbytym szkoleniu kucharz sushi będzie na takim poziomie jak sushi master. 

Mistrz sushi charakteryzuje się powtarzającą zdolnością do robienia sushi na najwyższym poziomie. Mistrz ten nie potrzebuje żadnych narzędzi do robienia sushi - jedyne co jest potrzebne to jego własne ręce i ostry nóż. Mistrz sushi jest w stanie zrobić sushi, które nie tylko będzie pięknie wyglądać, ale także będzie niesamowicie smakować. 

Jak zostać sushi masterem?

Aby zostać sushi masterem, trzeba przejść przez długi kurs. W Japonii, aby móc nazywać się sushi masterem, należy odbyć kurs który trwa od 10 do nawet 15 lat. Kurs ten obejmuje wszystkie kroki niezbędne do zrobienia idealnego sushi. Początkowo, osoba która chce zostać mistrzem sushi musi pracować jako kucharz sushi.

Aby potrawa była idealna, praktykant musi się nauczyć jaki ryż kupować, ile czasu go gotować oraz jak go posolić. Ryż stanowi ogromną większość sushi, i to on odpowiada za aspekt wizualny i smakowy. Ponadto, praktykant musi się nauczyć jak ciąć ryby i warzywa. Nauka odpowiedniego sprawiania ryby potrafi zająć kilka lat! Odpowiednie cięcie ryby nie tylko sprawi, że będzie ona aksamitna ale także spowoduje, że dana ryba będzie bezpieczna dla klienta. Poza rybą, ryżem i warzywami, praktykant musi się także nauczyć jak zrobić sos sojowy i wasabi, a także w jaki sposób łączyć odpowiednie smaki. W związku z tym, że sushi wciąż ewoluuje, kandydat na mistrza musi się także dokształcać z nowych rodzajów tego dania. W dzisiejszych czasach, umiejętność zrobienia idealnej rolki hosomaki nie jest już wystarczająca. Mistrz powinien iść za trendami i umieć zrobić zarówno podstawowe nigiri, jak i dragon maki, california maki i rainbow maki. 

Czym się różni sushi master od kucharza sushi?

Prawdziwy sushi master musi mieć dziesiątki lat praktyki w zawodzie, odbyty kurs mistrzowski pod okiem innego mistrza oraz zdane certyfikaty. Mistrz sushi powinien być w stanie przygotować sobie samemu składniki, zrobić sushi a także potrafić je ładnie podać. Nie jest to tak proste, jakby się mogło wydawać. W Polsce jest jeden mistrz z poziomem 2 dan (najwyższy poziom światowy), który był nawet mistrzem świata w sushi w 2015 roku - tak, istnieją mistrzostwa świata w robieniu sushi. W naszym kraju jest więc niewielu prawdziwych mistrzów sushi, większość z osób które się zajmują tworzeniem sushi jest więc kucharzami sushi. 

Kucharzy sushi jest w naszym kraju już ponad tysiąc, oraz ich przybywa. Większość z nich odbywała krótkie lub długie kursy z produkcji sushi. Aby jednak móc powiedzieć, że dany kucharz sushi ma pojęcie o tym co robi (a nie tylko kręci rolki z ryżu) powinien mieć odbyte szkolenie potwierdzone certyfikatem All Japan Sushi Association. Szkolenie to jest przewidziane właśnie dla kucharzy sushi, którzy chcą się rozwinąć w tym co robią. W naszym kraju jest przeszło 200 osób, które odbyły taki kurs i ze spokojem można o nich powiedzieć, że doskonale wiedzą co robią. Kucharz sushi różni się od sushi mastera tym, że przygotowuje on rolki sushi za pomocą przygotowanych wcześniej składników. Jedyne co musi zrobić, to wszystko ułożyć i ładnie zrolować i pociąć na odpowiednie plastry. 

 

Jeżeli szukasz dobrego sushi w Poznaniu, to zapraszamy do naszego lokalu. Nasi kucharze przygotują dla Państwa znakomite sushi, jak i doskonałe japońskie przystawki!