Wasabi - co to jest?



Wasabi
, czyli chrzan japoński, to roślina korzeniowa ceniona za intensywny, ostry smak i właściwości prozdrowotne. Jego uprawy znajdują się głównie w krajach Dalekiego Wschodu, m.in. w Japonii, Korei i na Tajwanie. Przez Japończyków nazywane szmaragdem kuchni, wasabi zyskało popularności na całym świecie. W Europie stosowane jest przede wszystkim w postaci pasty jako dodatek do sushi i sashimi, jednakże nikogo nie zaskakują również chipsy, napoje, a nawet lody o smaku wasabi. Jeśli chcesz lepiej poznać właściwości i zastosowanie chrzanu japońskiego oraz ciekawi Cię w jaki sposób jest on uprawiany koniecznie zapoznaj się z treścią niniejszego artykułu. Przeczytaj, a dowiesz się jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą spożywanie chrzanu wasabi oraz w jaki sposób przechowywać przygotowaną z niego pastę. Przyjemnej lektury!

Wasabi - uprawa

Uprawa wasabi nie należy do najłatwiejszych. Wymagania dotyczące nasłonecznienia, temperatury i wilgotności niezbędnych na farmach wasabi są na tyle wyśrubowane, że nie każdy może podjąć się tego zadania. Wasabi nie znosi mrozów, upałów ani bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalne warunki dla jego wzrostu występują w leśnych, górskich potokach, gdzie temperatura powietrza waha się między 8°C a 20°C, natomiast nasłonecznienie nie przekracza 30%. Chrzan japoński uprawia się ręcznie, z czego też wynika jego wygórowana cena.

Wasabi uprawiane jest głównie w Japonii, Chinach i na Tajwanie, gdzie wiedza i umiejętności dotyczące jego uprawy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Poza krajami Dalekiego Wschodu farmy wasabi można spotkać również w USA, Kanadzie, na Tajwanie, a w nawet w Polsce, jednakże są one nieliczne, ponieważ konieczność stworzenia dla rośliny odpowiednich warunków pogodowo-temperaturowych wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.

Chrzan wasabi - charakterystyka

Wasabi to zielony korzeń o ostrym smaku i zapachu. Najintensywniej smakuje świeżo utarty, jednakże poza krajami Dalekiego Wschodu najczęściej spotyka się go w postaci proszku. Nazwa “chrzan japoński” może być nieco myląca, ponieważ wasabi chrzanem w gruncie rzeczy nie jest. Należy do rodziny kapustnych, a rosnąc wyglądem przypomina nieco brukselkę.

Niestety, w wielu Polskich lokalach i sklepach spożywczych pod nazwą wasabi kryje się jego substytut będący mieszanką chrzanu, musztardy i barwników. Jeśli chcesz zatem mieć pewność, że produkt, który wybierasz powstał poprzez utarcie korzenia wasabi dokładnie czytaj etykiety produktowe lub zainwestuj w chrzan japoński i przygotuj pastę wasabi własnoręcznie.

Jakie korzyści zdrowotne ma wasabi?

Ze względu na bogate właściwości prozdrowotne wasabi od lat wykorzystywane jest w medycynie ludowej. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwdziała zatruciom pokarmowym i znacząco poprawia odporność organizmu. Jest bogate w witaminę A i witaminy z grupy B. Badania dowodzą, że jego spożywanie jest pomocne w walce z astmą oskrzelową, przeciwdziała rozwojowi nowotworów i pomaga usunąć z organizmu różnorakie toksyny. Wasabi przeciwdziała chorobom układu pokarmowego, takim jak biegunki, zaparcia i wzdęcia. To wysokowartościowy produkt spożywczy, który bez wątpienia warto uwzględnić w swojej diecie.

Wasabi - zastosowania kulinarne

Na Zachodzie chrzan japoński spożywany jest głównie w postaci pasty jako dodatek do takich potraw jak sushi i sashimi. W naszej restauracji w Poznaniu możesz skosztować go w tej postaci, jak również w towarzystwie poke bowl’i. Nie bądź jednak zaskoczony, gdy w jednym z japońskich sklepów zobaczysz chipsy lub lody o smaku wasabi. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni uwielbiają smak chrzanu wasabi i eksperymentują dodając go również do słonych i słodkich przekąsek.

Jak przechowywać wasabi?

Świeży korzeń wasabi należy przechowywać w niskiej temperaturze w szczelnym pojemniku, natomiast różnorakie pasty na bazie proszku wasabi najlepiej przechowywać zgodnie z zaleceniami ich producentów.