Tamagoyaki, czyli tradycyjny omlet japoński

Tamagoyaki, czyli tradycyjny omlet japoński

 

Kuchnia japońska już dawno skradła serca Europejczyków i na stałe zagościła w naszym codziennym menu. Jej wyjątkowy smak, atrakcyjny wygląd i egzotyczne składniki sprawiają, że z chęcią wybieramy się do japońskich restauracji, aby uczcić ważne wydarzenia w naszym życiu lub zwyczajnie urozmaicić codzienność. Sushi, sashimi, pierożki gyoza czy ramen znają już niemal wszyscy. Ich orientalny smak i wygląd sprawił, że choć raz spróbował ich niemal każdy z nas. W przypadku mniej popularnych dań, takich jak choćby tamagoyaki, sprawa ta wygląda jednak zupełnie inaczej. Niewielu bowiem dobrze zna omlet japoński i widząc go w menu zastanawia się co to jest.

Jeśli i Ty zaliczasz się do tego grona koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim wiele informacji na temat tamagoyaki, czyli tradycyjnego omletu japońskiego. Wyjaśnimy Ci co to jest omlet japoński i z jakich składników się go wykonuje. Ponadto, opiszemy zastosowanie tamagoyaki w kuchni japońskiej i wspomnimy co nieco na temat wariantów jego wykonania. Mamy nadzieję, że poniższy tekst przypadnie Ci do gustu!

Tamagoyaki, czyli tradycyjny omlet japoński

Tamagoyaki” po japońsku oznacza nic innego jak smażone jajko. Podobnie więc jak w kuchni japońskiej, tak i w Kraju Kwitnącej Wiśni, omlet to proste i szybkie w wykonaniu danie jajeczne serwowane m.in. w porze śniadaniowej. Omlet japoński cechuje subtelny, słodko-słony smak i duża uniwersalność. Może on bowiem występować w wersji bez dodatków, jak i w towarzystwie różnorakich produktów spożywczych, m.in. ryżu i warzyw. W Japonii z chęcią spożywają go nie tylko dorośli, lecz także małe dzieci, którym rodzice często przygotowują lunchboxy z pokrojonym w plasterki omletem japońskim.

Omlet japoński jako składnik wielu dań

Tamagoyaki, przez niektórych nazywany japońskim naleśnikiem, charakteryzuje się lekką, puszystą konsystencją. Z reguły spożywany jest w postaci w postaci plasterków przypominających nieco kawałki sushi maki. Jego warstwowa konsystencja niektórym może przywodzić na myśl ciasto francuskie, jednakże poza tym ma on z nim niewiele wspólnego.

Omlet japoński ląduje na talerzach Japończyków w roli śniadania, lunchu lub jako dodatek do sushi - zarówno w postaci dodatkowej rolki, jak i jako składnik sushi maki lub sushi nigiri. W przypadku rolek sushi znakomicie zastępuje on bowiem arkusze wodorostów nori nadając im kształt i zabezpieczając przed rozsypaniem się. Z kolei w przypadku sushi nigiri, omlet japoński występuje jako zamiennik ryby będąc przy tym świetną alternatywą dla wegetarian.

Tamagoyaki - japońska nowość?

Tamagoyaki, choć współcześnie wyjątkowo często pałaszowane przez Japończyków w każdym wieku, na stołach mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni pojawiło się dość późno, bo dopiero w połowie XIX wieku. W książkach kucharskich z połowy XVIII wieku na próżno bowiem szukać przepisu na omlet japoński, mimo, że dużą popularnością cieszyły się już wówczas dania z jaj. Powodem tego stanu rzeczy są tu dwa pozostałe składniki tamagoyaki, czyli cukier i mirin (słodka, płynna przyprawa o 14% zawartości alkoholu, nadająca omletom japońskim charakterystycznej pulchności). Niestety jeszcze w początkowych dekadach XIX wieku ze względu na swoją cenę stanowiły one dla wielu Japończyków towar luksusowy i mało kto mógł sobie na nie pozwolić.

Jak zrobić tamagoyaki?

Tradycyjny omlet japoński to proste danie składające się z wspomnianych już wyżej jaj, cukru i przyprawy mirin, a także oleju, sosu sojowego i cukru. To właśnie ta kombinacja przypraw jest odpowiedzialna na wyjątkowy, słodko-słony smak potrawy i jej niebywałą puszystość. Poza składnikami, do wykonania omletu japońskiego jest również potrzebna charakterystyczna, prostokątna patelnia, dzięki której możliwe jest uformowanie odpowiedniego kształtu tamagoyaki.

 

Jak zrobić omlet japoński? Otóż wystarczy wylać cienką warstwę masy jajecznej na patelnię i zwijać ją z jednej strony spychając nieścięte jajko w przeciwnym kierunku. Czynność tę należy powtarzać aż do wykorzystania całej masy jajecznej i uformowania nieco spłaszczonego rulonu tamagoyaki.