Sushi – niezwykła potrawa z niebanalną tradycją



Danie pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni od lat zdobywa nowych miłośników. W każdym zakątku świata prawdziwi Mistrzowie Sushi, dwoją się i troją, by uzyskać jak najlepszy smak potrawy.

Czym jest sushi?

Sushi to niezwykle znana i uwielbiana potrawa kuchni japońskiej. Sushi to nie tylko niepowtarzalny smak, ale również sposób podania, wygląd i kultura spożywania dania. Podstawą sushi nie jest, jak się wielu wydaje surowa ryba, ale specjalnie przygotowany, zakwaszony ryż. Nie każdy ryż nadaje się do przygotowania tej niepowtarzalnej potrawy. Pamiętać należy, że to fundament tego rarytasowego dania, dlatego wybranie odpowiedniego rodzaju jest tak istotne. Najczęściej wykorzystywany jest ryż krótko- i średnioziarnisty. Istnieje wiele jego odmian, które doskonale nadają się do stworzenia idealnego sushi:
  • koshihikari   – najwyższej jakości ryż puszysty i lekko kleisty, najczęściej   wykorzystywany ryż do sushi – uznawany za ojca innych gatunków!
 
  • haruka – okrągło ziarnisty ryż, który po ugotowaniu nadaje potrawie   charakterystycznej kleistości.
 
  • calrose – popularna odmiana ryżu charakteryzująca się słodkawym   smakiem i delikatnym aromatem.
 
  • hakumaki – wysokiej jakości ryż o drobnych, okrągłych ziarnach. Dzięki   lepkości uzyskanej po odpowiednim ugotowaniu to ryż idealnie nadający się do dań kuchni japońskiej, a w szczególności do tradycyjnego sushi.
 
  • novarro – krystaliczne ziarna, które zachowują swoje właściwości także następnego dnia po ugotowaniu.


W tym tradycyjnym japońskim daniu obok wyśmienicie przyrządzonego, zakwaszonego octem - połączonym z cukrem i solą – ryżu, znajdziesz popularne dodatki – ryby, owoce morza, świeże lub marynowane warzywa, a w bardziej nowoczesnych wersjach – smaczne tofu.

Niezbędnym dodatkiem dania jest odpowiednio podany sos sojowy, w którym delikatnie zanurzysz każdy kęs wybornego sushi.
Bardzo ważnym składnikiem jest również japoński, niezwykle ostry chrzan wasabi, który nie tylko zaostrzy smak potrawy, ale mając działanie antybakteryjne, chroni delikatne żołądki smakoszy kuchni japońskiej.

Ostatnim ze słynnego trio dodatkiem do sushi jest marynowany imbir, który spożywany pomiędzy kolejnymi kęsami – pobudza kubki smakowe, jak również działa pozytywnie na trawienie osób spożywających sushi.

Krótka historia sushi

Dziś nie wyobrażamy sobie kuchni japońskiej bez tego wyśmienitego dania. Nic w tym dziwnego. Potrawa ta pochwalić się może długą tradycją. Odkąd ryż został uznany za pełnowartościowy posiłek, zaczęto wymyślać coraz to nowe receptury, aby wzbogacić jego smak i nadać daniom wartości odżywcze. Jak zatem zaczęła się przygoda sushi?

Potrawa, którą teraz znamy ma nie więcej niż 200 lat, ale jej prawzory pojawiły się w Azji znacznie wcześniej. Zaczęło się w Chinach. To tam po raz pierwszy pojawił się pomysł konserwowania ryb w soli i ryżu. Już wtedy ówcześni mieszkańcy umieszczali kawałki ryb w naczyniach wypełnionych ryżem, który fermentował i stawał się po prostu kwaśny. Dzięki temu zabiegowi mięso ryb nie psuło się i długo zachowywało swoją świeżość. Pierwsze sushi to tak zwane nare – zushi, albo funa-zushi. Ten nowatorski sposób fermentowania ryb był czasochłonny i trwał od kilku miesięcy do nawet roku. To wtedy Japończycy, do których ta nowa metoda marynowania dotarła, zaczęli doceniać skwaśniały ryż z dodatkiem zakonserwowanych ryb, jako pełnowartościowe i smaczne danie. W japońskich słownikach potrawa pojawiła się dopiero w XVII wieku i od tamtej pory receptura potrawy zmieniała się i ewoluowała. Kilkadziesiąt lat później, ryż nie służył już do fermentacji, tylko celowo był zakwaszany octem, by nadać daniom niepowtarzalny smak. Już wtedy z ryżu zaczęto formować idealne kulki, które podawane były z różnymi dodatkami – najczęściej wciąż surowymi rybami, ale także i skorupiakami i owocami morza. Niedługo później zauważono, że jeśli potrawę zawinie się w wodorosty nori to nie tylko wzmocni się walory smakowe, ale również stanie się to potrawa łatwiejsza w obsłudze.

Rodzaje sushi

Sushi, które teraz znamy i które od lat cieszy się rosnącą popularnością w wielu rejonach na całym świecie powstało na przełomie XVIII i XIX wieku. Obecnie potrawa z Kraju Kwitnącej Wiśni doczekała się kilkudziesięciu odmian, a każdy rodzaj daje radość podniebienia każdemu miłośnikowi tego dania. Podstawą każdego sposobu przygotowania sushi jest zatem zakwaszony ryż, ryby (zazwyczaj surowe), owoce morza oraz warzywa. Do najpopularniejszych rodzajów sushi należą:
  • Nigiri   – niewielkie, owalne porcje zakwaszonego ryżu, pokryte cienką   warstwą ostrego japońskiego chrzanu wasabi z plastrem surowej ryby lub kawałkami owoców morza na jego wierzchu. Nigiri należy do   pierwszych znanych odmian sushi.
 
  • Hosomaki – najmniejszy rodzaj tak zwanych maków – kulka odpowiednio   przygotowanego ryżu zawiera jeden tylko dodatek (rybę, warzywa, owoce morza) a całość owinięta jest w sprasowane algi.
 
  • Futomaki – czyli bogatsza forma hosomaków. W ryżu zawarte jest co   najmniej cztery składniki, dzięki czemu futomaki są większym i bardziej sycącym daniem. Futomaki wyglądają niezwykle okazale na   talerzu, co sprawia, że są często wybierane przez miłośników kuchni azjatyckiej.  
 
  • Uramaki – to ciekawy sposób serwowania sushi. Ura oznacza odwrócenie. W potrawie tej wszystko jest zatem odwrotnie. To dodatki wraz z   wodorostami są w środku, a na zewnątrz jest warstwa ryżu zazwyczaj posypana sezamem.
 
  • Poke bowl – sushi podawane w miseczce. Ryba wraz z dodatkami ułożona jest na ryżu, który w przeciwieństwie do innych rodzajów sushi jest podawany na ciepło.
 
  • Sushimi – potrawa japońska podawana bez ryżu. Kawałki rybiego mięsa w towarzystwie owoców morza oraz warzyw i innych dodatków tworzą   niezapomnianą kompozycję na talerzu.  
 
  • Gunkanmaki   – mają formę estetycznych łódeczek wypełnionych ryżem i   wybranymi dodatkami, owinięte w sprasowane wodorosty.

Savoir vivre w jedzeniu sushi

Choć wydawać by się mogło, że spożywanie tej japońskiej potrawy nie jest specjalnie skomplikowane to warto znać kilka podstawowych zasad, jak zachować się przy stole, kiedy to niezwykłe danie zostanie nam zaserwowane.
Czym   jeść sushi? Wydawać by się mogło, że jedynym akcesorium w   kuchni azjatyckiej są pałeczki, to do jedzenia sushi z powodzeniem   używać możesz rąk. Małe kawałeczki sushi są bowiem tak uformowane, żeby pojedyncze kęsy wkładać bezpośrednio do ust. W żadnym wypadku nie wolno nabijać foremnych kawałków sushi na pałeczki.  
 
  • Sos   sojowy – niezbędny dodatek potraw kuchni japońskiej jest zazwyczaj podawany w małych sosjerkach.   Podczas posiłku, powinno się nalać odrobinę sosu na spodek, aby móc tylko lekko zanurzyć w nim kulkę. Jedząc niewielkie kawałki sushi należy delikatnie zmoczyć je w sosie uważając, by zanurzyć w nim jedynie kawałek ryby. Należy unikać zatopienia ryżu, gdyż może to zdominować cały smak dania.  
 
  • Wasabi – czyli japoński chrzan ma bardzo ostry intensywny smak, dlatego należy położyć tylko cienką warstwę tej zielonej pasty   bezpośrednio na kawałek sushi. Nie powinno się łączyć wasabi z sosem sojowym, bo może zaburzyć to wysublimowany smak potrawy. Często chrzan jest dodawany do środka kawałka tak, abyś nie musiał już   dodatkowo doprawiać dania.  
 
  • Marynowany   imbir – podawany w postaci różowych płatków należy spożywać pomiędzy kolejnymi kawałkami sushi. Nie powinno się układać tej przyprawy bezpośrednio na kęsy potrawy.  
 
  • Jeśli   zamówiłeś kilka rodzajów sushi – zacznij od tych zawiniętych w sprasowane wodorosty. Algi nori, gdy zbyt długo absorbują wilgoć z ryżu, tracą swoją chrupkość, przez co sushi nie jest już tak smaczne, jak powinno.
 
  • Po skończonym posiłku, pałeczki odłóż obok talerza. Nie kładź skrzyżowanych pałeczek w trakcie jedzenia na miskę, gdyż oznacza to, że zakończyłeś już posiłek, co będzie widziane jako swoiste foux pas, jeśli nie dojadłeś całej porcji. Co ważne, nigdy nie wbijaj pałeczek w potrawę! Wbijanie złączonych pałeczek pionowo w miseczkę wypełnioną ryżem, według wierzeń Japończyków przynosi pecha i może być odebrane jako zachowanie niegrzeczne.