Sushi niejedno ma imię – tradycyjne danie kuchni japońskiej



Sushi równa się surowa ryba? Nie jest to prawda. Nazwa potrawy oznacza „zakwaszony ryż” i to on jest podstawą tradycyjnego japońskiego dania. Historia sushi sięga XIV wieku, kiedy to zaczęto używać ryż. Początkowo był on przeznaczony do wysublimowanego podniebienia arystokracji. W drugiej połowie XIV wieku potrawa ta upowszechniła się i zaczęto szukać nowych receptur, aby jak najlepiej go wykorzystać. Dziś, kuchnia japońska nie istnieje bez ryżu i różnych wariacji z nim związanych.

Rodzaje sushi

Sushi kojarzone jest z daniem, które zawiera surową rybę. Nie jest to dobra definicja. Sushi to danie oryginalne, mające wiele odmian idealnych dla każdego smakosza kuchni Kraju Kwitnącej Wiśni.

Maki

Maki to najpopularniejszy rodzaj znanego sushi. Ich podstawą jest specjalnie przygotowany, zakwaszony ryż. Podaje się go z właściwie przygotowanymi dodatkami. Zazwyczaj jest to ryba – często surowa – w towarzystwie niepowtarzalnych dodatków: warzywa, grzyby, awokado. Całość zawinięta jest w charakterystyczne dla tej kuchni wodorosty nori. Maki mają postać pysznych plastrów uformowanych ze starannie przygotowanej rolki pokrojonej na niewielkie pyszne kawałki. Podawane z niezastąpionym w daniach azjatyckich sosem sojowym z dodatkiem specyficznego, pysznego chrzanu wasabi oraz marynowanym imbirem. Maki same w sobie mają wiele odmian w zależności od ich wielkości i sposobu serwowania.

Hosomaki

Hosomaki to najbardziej podstawowa, najmniejsza forma maków. To uwielbiany przez miłośników kuchni japońskiej niewielki kęs smaku Kraju Kwitnącej Wiśni. Mały - 2-3 cm kawałek potrawy zawiera jeden tylko wybrany składnik w towarzystwie doskonale przygotowanego ryżu i owinięty w sprasowane algi nori. W jednym kęsie dostaniesz wszystko to, o czym marzysz. Składników może być wiele. Najczęstszym jest oczywiście surowa ryba, ale jeśli nie do końca masz na nią ochotę, możesz wybrać plaster, a którym znajdziesz ulubione warzywa, grzyby, czy charakterystyczne dla tej kuchni pędy bambusa. Każda rolka podzielona jest na 6 części zatem hosomaki mogą pełnić rolę niewielkiej przekąski, ale równie dobrze danie to może być pełnowartościowym pysznym posiłkiem.

Futomaki

Futomaki to nic innego, tylko bardziej urozmaicona forma hosomaków. Ten rodzaj sushi charakteryzuje się większą grubością plastra, dzięki czemu w zakwaszonym ryżu znajdziesz kilka rarytasowych składników. Ryba, owoce morza, świeże lub marynowane warzywa, grzyby, albo pędy bambusa tworzą niezwykłe kompozycje, które na talerzu układają się w prawdziwe dzieła sztuki. Ten rodzaj sushi często wybierany jest przez smakoszy z powodu bardzo efektownego sposobu ich podania.

Uramaki

Uramaki zachwycają nie tylko niebanalnym smakiem, ale również oryginalnym wyglądem potrawy. Ura oznacza odwrócenie. Uramaki zatem to sushi trochę na odwrót. W popularnych makach zakwaszony ryż i wszystkie dodatki zawinięte są w sprasowanie wodorosty nori. Uramaki proponują inne rozwiązanie. To ryż jest na zewnątrz potrawy a charakterystyczne dla sushi składniki są w jego wnętrzu. Wykwalifikowani Mistrzowie kuchni układają wszystkie dodatki w odwróconej kolejności. Zaczynają od warstwy zakwaszonego ryżu, na nim rozmieszczają kawałki ryby (często surowej), owoce morza, wraz z warzywami, a na końcu nakładają algi. To wszystko zawijają i posypują sezamem. Ze względu na swoją oryginalność, potrawa jest uwielbiana przez smakoszy kuchni japońskiej.

Nigiri

Nigiri to nie tylko danie Kraju Kwitnącej Wiśni, ale także sposób jej podania. Ten rodzaj sushi nie ma formy charakterystycznych plastrów ryżu z dodatkami owiniętego w wodorosty nori, ale ma postać ryżu, na którego wierzchu ułożone są smakowite składniki. Nigiri oznacza ugniatanie – ten rodzaj popularnego sushi polega zatem na ugniataniu kleistego ryżu i formowaniu z niego charakterystycznych wałeczków. Jak większość dań japońskich – całość dopełnia sos sojowy, chrzan wasabi i charakterystyczny marynowany imbir.

Inne rodzaje sushi

Oprócz opisanych najpopularniejszych rodzajów maków, w kuchni japońskiej spotkać można rozmaite ich odmiany, często różniące się sposobem podania.
  • Oyakomaki – czyli kulki charakterystycznego, zakwaszonego ryżu owinięte kawałkiem surowej ryby. W środku znajdziesz jajko przepiórcze, bądź rybią ikrę.
 
  • Gunkanmaki – specjalnie przygotowany ryż formowany jest charakterystyczne łódeczki wypełnione dodatkami a całość zawinięta w wodorosty nori.
 
  • Temaki - dla odmiany mają postać rożka ukształtowanego z alg, wypełnionego ryżem oraz dodatkami – surowe ryby, owoce morza, świeże lub marynowane warzywa.
 
  • Datemaki – to jeden z ciekawszych rodzajów sushi. Ryż i dodatki nie są   zawinięte w sprasowane wodorosty nori, a w słodkie, tradycyjne omlety japońskie.

Jakie ryby do sushi?

Wybierając sushi już wiesz, że możesz wybrać rozmaite dodatki serwowane z zakwaszonym ryżem. Potrawa ta kojarzy się przede wszystkim z surową rybą. Jakie zatem ryby najlepiej komponują się z tą popularną japońską potrawą? Najczęstszym dodatkiem jest łosoś lub tuńczyk.

Zdaniem Mistrzów Sushi to właśnie ten dodatek jest idealny do każdego rodzaju maków. Jeśli jednak nie jesteś smakoszem tych gatunków, możesz wybrać inne ryby morskie – makrela, czy ryba maślana. Niektóre odmiany sushi proponują rarytasowe węgorze. Decydując się jednak na takie danie pamiętaj, że tych ryb nie spożywa się na surowo.

Popularne dodatki do sushi

Sos sojowy

Podstawowym dodatkiem do każdego rodzaju tej japońskiej potrawy jest naturalny sos sojowy. Składa się on tylko z czterech składników – soi, pszenicy, wody i soli. Ma on za zadanie podkreślić niepowtarzalny smak dania. Pamiętać należy, że ilość sosu sojowego powinna być minimalna. Nietaktem jest pozostawienie zbyt dużej ilości płynu w sosjerce, w której zazwyczaj jest podany.

Wasabi

Ostry   japoński chrzan wasabi – pasta, która pełni bardzo ważną rolę w tym tradycyjnym daniu. Nie tylko posiada niezwykłe, ostre walory smakowe, ale ma on też funkcje prewencyjne, szczególnie, gdy nasze danie zawiera w sobie surową rybę. Dzięki właściwościom antybakteryjnym, chroni delikatne żołądki smakoszy sushi. Ma on gęstszą konsystencję niż znany nam chrzan, dlatego trzeba uważać podczas nakładania ostrej pasty. Nie powinno się łączyć wasabi z popularnym sosem sojowym.
 

Marynowany imbir

Zazwyczaj ma postać cienko pokrojonych delikatnych płatków w kolorze różowym. Po co taki dodatek? Zadaniem imbiru nie jest jedynie oczyszczanie kubków smakowych, ale także usuwa z jamy ustnej resztki tłuszczu zjedzonej właśnie ryby. Posiada właściwości antybakteryjne i naturalnie wspomaga trawienie.  

Jak jeść sushi?

Sztuka jedzenia sushi to jeden z elementów tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni. Podstawową zasadą jest to, że do potrawy tej nie używamy sztućców. Zazwyczaj sushi jemy pałeczkami, ale całkiem popularną formą spożywania dania używanie rąk, co jest w zgodzie z japońskimi rytuałami. Bardzo ważne jest odpowiednie nakładanie dodatków – sosu sojowego, wasabi i marynowanego imbiru. Na spodeczek należy wlać odrobinę sosu sojowego, jednak pamiętać należy, żeby nie nalać go za dużo. Dużym błędem jest bowiem wypełnienie całego naczynia i zatapianie w sosie całych kawałków. Poszczególne malutkie kęsy sushi powinny być lekko zanurzone w sojowej cieczy, aby jak najlepiej wydobyć smak potrawy. Pamiętać należy, że sushi należy zawsze maczać w sosie od strony ryby, nigdy natomiast nie zamaczamy ryżu, gdyż to zaburzy równowagę delikatnych smaków dania.

Japoński chrzan wasabi podaje się osobno. Tą zieloną, niezwykle ostrą przyprawą należy musnąć kawałek sushi pamiętając, by nie łączyć jej z sosem sojowym. Płatki marynowanego imbiru nie powinny być układane na kawałku sushi, ale należy przegryzać je pomiędzy kęsami. Dzięki temu, że imbir oczyszcza kubki smakowe osoby spożywającej sushi, kolejne kawałki tego pysznego dania będą doskonale wyczuwalne.