Ramen - ciekawostki, które musisz znać

Niezależnie od tego czy już jadłeś ramen, czy dopiero chcesz spróbować tego wyjątkowo popularnego i aromatycznego japońskiego dania, polecamy lekturę poniższego artykułu. Dowiesz się z niego ciekawostek związanych z historią ramenu. Sprawdź, jak japońska policja przyczyniła się do drastycznego zwiększenia jego popularności oraz czy ramen to rzeczywiście w 100% japońskie danie. Przeczytaj teraz, a po lekturze wpadnij do Sushi World Poznań. Zapraszamy i życzymy miłego czytania!

Ramen nie pochodzi z Japonii?

Obecnie ramen uznawany jest za danie typowo japońskie. Czy rzeczywiście ta popularna potrawa pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni? W rzeczywistości, jak większość dań z makaronem, ramen ma swoje korzenie w kuchni chińskiej. Popularnie uważa się, że ramen został wprowadzony do kuchni japońskiej przez chińskich imigrantów pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Aż do lat 50. ramen był nazywany shina soba, co oznacza “chińska zupa makaronowa”.

Pierwsza restauracja japońska serwująca ramen w Tokio

W 1910 roku w Tokio została otwarta pierwsza restauracja serwująca ramen. Właściciel zatrudnił tuzin chińskich kucharzy z chinatown w Jokohamie, by obsłużyć wszystkich klientów, których ponoć w szczycie było aż 3000 dziennie. Obecnie w miejscu, gdzie otwarto pierwszą restaurację z ramenem, jest muzeum poświęcone tej potrawie. 

Kiedy wymyślono ramen z miso?

W latach 50. XX wieku w Sapporo, czyli piątym, co do wielkości mieście w Japonii, właściciel restauracji Aji no Sanpei - Omiya Morito wymyślił, by ramen bazował na powszechnie stosowanej w Japonii paście miso. Dzięki temu danie to stało się jeszcze bardziej pożywne, a jego aromat bardziej intensywny. 

Ramen w wersji instant

Wraz z upływem czasu ramen stawał się coraz to bardziej popularny. Zapotrzebowanie na szybki i pożywny posiłek w latach 60. XX wieku było na tyle duże, że założyciel japońskiego koncernu Nissin Food - Momofuku Ando, spędził cały rok na opracowanie przepisu, który by to umożliwił. Po wielu próbach stworzył ramen w wersji instant, który pomógł w walce z brakiem żywności w powojennej Japonii. 

Ramen uważano za ekskluzywny posiłek w latach 60.

Co ciekawe, początkowo - przed opracowaniem przepisu, który, by umożliwił długie przechowywanie ramenu na sklepowych półkach, danie to było uznawane za ekskluzywne. Jego cena przekraczała sześciokrotnie cenę tradycyjnego makaronu udon lub soba. Wydłużenie terminu przydatności do spożycia sprawiło, że mogły sobie na niego pozwolić nawet najbiedniejsze rodziny oraz studenci o niskich zarobkach. 

W 1971 ramen wchodzi do sklepów w plastikowych kubeczkach

Po opracowaniu ramenu w wersji instant Momofuku Ando nie osiadł na laurach. Już w 1971 roku zaprezentował ramen w plastikowym opakowaniu, które zmieniło sposób, w jaki konsumuje się makaron typu instant. Wstępnie ugotowany makaron pakowany był do kubeczków z polistyrenu z dodatkiem przypraw oraz sosu. Przygotowanie dania zajmowało zaledwie 3-5 minut. 

Japońska policja rozpromowała ramen

Jaki związek ma japońska policja z ramenem? Duży! W 1972 roku miało miejsce w Japonii szeroko transmitowane wydarzenie, w którym radykalne stowarzyszenie militarne URA (United Red Army) wdarło się siłą do domku letniskowego w pobliżu miasta Karuizawa. Od 19 lutego do 28 lutego przetrzymywali oni zakładników. Zdarzenie to było bardzo intensywnie omawiane w mediach, do których trafił obraz ogromnej ilości policjantów jedzących w trakcie trwania akcji nic innego, jak szybki w przygotowaniu makaron ramen w wersji instant. Dzięki wielodniowej transmisji w całym kraju ramen stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny.