Krótka historia sushi

 

Sushi to bez dwóch zdań najpopularniejsza potrawa japońska, którą obecnie można spożywać niemal na całym świecie. Składające się z ryżu, ryb, owoców morza, wodorostów, warzyw i owoców sushi zachwyca bowiem smakiem, wyglądem i egzotycznym charakterem, czym zaskarbiło sobie uznanie całej rzeszy ludzi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że obecna, dobrze nam znana postać sushi jedynie w małym stopniu przypomina swój pierwowzór, a jego historia sięga wielu setek lat.

Jeśli interesuje Cię historia sushi koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz w nim wiele ciekawych informacji na temat pochodzenia i tradycji jedzenia sushi. Nie wiesz dlaczego Japończycy zaczęli sięgać po te konkretne składniki i serwować je w tak nietypowej formie? Przeczytaj i przekonaj się o tym już teraz. Przyjemnej lektury!

Jak powstało sushi?

Sushi dotarło do Polski stosunkowo późno, bo dopiero w latach 1990-2000. Od tego czasu szybko zdobyło duże grono miłośników, a bary i restauracje serwujące ten japoński przysmak zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu. Obecnie smak surowej ryby podanej w towarzystwie zakwaszonego ryżu, warzyw i wodorostów zna niemal każdy, choć nie każdemu ten smak odpowiada. Śmiało można jednak powiedzieć, że współcześnie sushi jest popularne i łatwo dostępne, nawet w supermarketach. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że pierwotnie przekładano ryby ryżem (który z czasem kwaśniał) wyłącznie w celu podtrzymania ich świeżości na dłużej bez konieczności schładzania.

Kiedy wymyślono sushi?

Co ciekawe, sushi, tradycyjna potrawa kuchni japońskiej, w gruncie rzeczy wywodzi się z Chin. Historia sushi sięga roku 718, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki sugerujące połączenie ryżu i surowego mięsa ryb. Podaje się, że mieszkańcy żyjący wzdłuż rzeki Mekong, zajmujący się pracą na polach ryżowych umieszczali oczyszczone i wypatroszone ryby w beczkach z ugotowanym ryżem w celu ich ochrony przed zepsuciem. Z biegiem czasu ryż ten kwaśniał i był usuwany przed zjedzeniem ryb.

Ze względu na swoją skuteczność, metoda konserwacji ryb w gotowanym ryżu rozprzestrzeniła się w całych Chinach, by w ostateczności dotrzeć do Japonii. Tam po raz pierwszy zaczęto spożywać ryby razem ze sfermentowanym ryżem i z czasem postrzegać je jako kompletną potrawę, a nie jedynie sposób konserwacji ryb.

Historia sushi - początek

Historia sushi jest skomplikowana. Po tylu latach od jego powstania nie sposób wskazać nazwiska tego, kto wymyślił sushi. W czasach, kiedy książki kucharskie nie istniały wiele osób eksperymentowało ze składnikami, proporcjami i sposobem przygotowywania sushi tworząc różnorakie dania na bazie sfermentowanego ryżu, ryb, owoców morza i wodorostów, przypominające współczesne sushi.

Ewolucja sushi

Prawdopodobnie mało który miłośnik sushi żyjący w obecnych czasach skusiłby się na częściowo sfermentowaną rybę z beczki, którą uważa się za początkową formę sushi. Biorąc pod uwagę choćby intensywny zapach potrawy nie można się dziwić, że z biegiem lat danie ewoluowało w tym kierunku, że zaczęto rezygnować z fermentacji, a kwaśny smak uzyskiwać jedynie dzięki dodatkowi octu. Z czasem, w okolicach XVIII wieku, po zmieszaniu z warzywami, owocami i sosami, sushi zaczęło przybierać współczesną formę.

Sushi dzisiaj

Obecnie historia sushi dotarła do punktu, kiedy danie to niemal niczym nie przypomina swojego pierwowzoru. Nikt już bowiem nie fermentuje ryżu, a ryba wcale nie jest już głównym składnikiem dania, a niekiedy jest wręcz pomijana. W wielu lokalach serwujących ten japoński przysmak, w tym również w naszej poznańskiej restauracji z kuchnią japońską, można bowiem spróbować nie tylko sushi z rybą, lecz również z owocami morza lub w wersji wegetariańskiej. Stworzone wyłącznie z myślą o przedłużeniu zdatności do spożycia ryb, obecnie sushi jest modną, smaczną i elegancką potrawą chętnie spożywaną na całym świecie.