Japońska kultura jedzenia sushiStarcie się z kulturą japońską dla wielu osób może być zaskakujące. Zasady savoir - vivre panujące w Kraju Kwitnącej Wiśni są zgoła inne niż europejskie. Jak zatem zachowywać się w trakcie podróży do Japonii lub odwiedzając japońskie restauracje?

W poniższym tekście znajdziesz garść wskazówek na temat japońskiej sztuki jedzenia sushi. Przeczytaj, a dowiesz się w jaki sposób jeść ten japoński specjał, aby nie popełnić faux pas i popisać się dobrymi manierami. W artykule wspomnimy również co nieco na temat tego jak wygląda tradycyjny japoński obiad, by nic nie mogło Cię zaskoczyć. Przyjemnej lektury!

Jak jeść sushi?

Z reguły pierwszą z nasuwających się myśli dotyczących jedzenia sushi w restauracji jest kwestia posługiwania się pałeczkami. Wiele osób nie wie jak trzymać pałeczki lub zwyczajnie nie ma w tym wprawy. Na szczęście to nie problem! Japończycy nierzadko w ogóle zapominają o pałeczkach i sięgają po sushi dłońmi. Nie jest to w żadnym stopniu traktowane jako brak ogłady, ba, niektóre rodzaje sushi, np. sushi nigiri, są uformowane w ten sposób, aby wygodnie było je chwycić dłońmi. Oczywiście, posługiwanie się pałeczkami, zwłaszcza w miejscu gdzie nie ma możliwości umycia rąk przed i po posiłku, jest jak najbardziej wskazane. W Kraju Kwitnącej Wiśni również często widzi się Japonki, które decydują się na jedzenie sushi pałeczkami, ze względu na bardziej elegancki charakter tego zachowania.

Ceremonia jedzenia sushi - nie dziel rolek sushi na kawałki!

Kolejną zasadą do której warto się stosować odwiedzając japońską restaurację sushi jest niedzielenie rolek sushi na kęsy. O ile w kulturze europejskiej mile widziane jest jedzenie posiłków powoli, małymi kęsami, o tyle w Japonii nikt nie ma nic przeciwko, aby szeroko otwierając usta włożyć do niech całą rolę naraz. Jest to wręcz zalecane, ponieważ wyłącznie w ten sposób można cieszyć się smakiem kompozycji smakowej stworzonej przez mistrza sushi. Ponadto, warto zaznaczyć, że przekrojona rolka sushi rozpadnie się i tym samym utrudni jego zjedzenie.

Imbir na oczyszczenie kubków smakowych

Kolejną zasadą dotyczącą jedzenia sushi w japońskich restauracjach jest przegryzanie marynowanego imbiru, znanego również pod nazwą gari, pomiędzy kolejnymi rolkami sushi. Mocny, orzeźwiający smak imbiru ma za zadanie oczyścić kubki smakowe i przygotować je na kolejne doznania smakowe. Jedząc naprzemiennie sushi i marynowany imbir unikamy bowiem ryzyka, że smaki kolejnych rolek “pomieszają” nam się w ustach, a doznania smakowe towarzyszące jedzeniu sushi zostaną zakłócone.

A co z sosem sojowym i wasabi?

Sushi zwyczajowo serwowane jest z chrzanem wasabi i sosem sojowym. Te dwa dodatki pełnią funkcję przyprawy i śmiało można po nie sięgać rozkoszując się sushi. Warto jednak pamiętać, że łączenie wasabi i sosu sojowego jest traktowane jako nietakt w japońskich restauracjach i może urazić szefa kuchni. Mistrzowie sushi dokładają bowiem największych starań, aby potrawa była dobrze doprawiona, a oba te dodatki mogą skutecznie zniszczyć jej naturalny smak.

Uważaj na… perfumy

Kolejnym faux pas w kulturze japońskiej jest zbytnie perfumowanie się przed wyjściem do restauracji. Węch jest jednym z podstawowych zmysłów, za pośrednictwem których rozkoszujemy się posiłkiem. Zbyt intensywny zapach perfum może więc zakłócić doznania towarzyszące jedzeniu sushi zarówno Tobie, jak i innym klientom lokalu.

Tradycyjny japoński obiad

Zasady dotyczące savoir-vivre w Japonii przydadzą Ci się nie tylko podczas wizyty w japońskich restauracjach, lecz również podczas wizyty w Kraju Kwitnącej Wiśni. Warto więc uzmysłowić sobie jak wygląda tradycyjny japoński obiad. Otóż w Japonii w porze obiadowej najczęściej serwuje się zupę, miseczkę ryżu i danie główne o nazwie okazu. Spożywając je należy lewą ręką trzymać miseczkę ryżu na wysokości serca, a prawą sięgać po kolejne elementy posiłku, wkładać je do miseczki ryżu i zjadać w jego towarzystwie. Sushi i inne danie kuchni japońskiej serwujemy w naszej restauracji na poznańskich Jeżycach. Przyjdź i rozsmakuj się w daniach Kraju Kwitnącej Wiśni!