Jak prawidłowo jeść sushi?Sushi, danie wywodzące się z tradycji japońskiej, na stałe zagościło na naszych stołach. Przez wielu nadal traktowane jako egzotyczne i ekskluzywne, sushi cieszy się powodzeniem wśród coraz większej liczby konsumentów. Jeśli i Ty chciałbyś się rozsmakować w przysmaku, który dotarł do nas z Kraju Kwitnącej Wiśni, lecz nie wiesz jak prawidłowo jeść sushi, jesteś w dobrym miejscu! W poniższym artykule znajdziesz szereg wskazówek jak jeść sushi tak, aby nie popełnić faux pas, popisać się obyciem i uniknąć zgorszonych spojrzeń mistrza sushi. Przeczytaj i dowiedz się, jakie zachowania są całkowicie akceptowalne w japońskich restauracjach, a czego pod żadnym pozorem nie należy robić. Przyjemnej lektury!

Jak jeść sushi? Pałeczkami lub… dłońmi!

Pierwsza wizyta w japońskiej restauracji serwującej sushi dla wielu bywa stresująca. Danie to, niepodobne do żadnego spośród tradycyjnych potraw kuchni polskiej, niestety może powodować tremę, zwłaszcza, kiedy słyszy się o japońskich rytuałach jedzenia sushi, ściśle określonych zasadach jego spożywania i gafach popełnianych przez konsumentów sushi w Polsce. Na szczęście nie taki wilk straszny! Przyglądając się tematowi z bliska łatwo można dojść do wniosku, że wszystkie zasady jedzenia sushi są proste do zapamiętania i przestrzegania. Przykładowo, dużym ułatwieniem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kuchnią japońską jest fakt, że jedzenie pałeczkami wcale nie jest obowiązkiem w restauracjach sushi. Wystarczy chwycić rolkę sushi między trzy palce (kciuk, wskazujący i środkowy), delikatnie zamoczyć w sosie sojowym i włożyć do ust. Czy może być coś prostszego?

Jak prawidłowo jeść pałeczkami?

Choć jedzenie sushi dłońmi jest jak najbardziej w porządku i nie narazi Cię ono na krzywe spojrzenia w japońskiej restauracji, wiele osób ma jednak przed tym opory i chce dowiedzieć się jak trzymać pałeczki i jak jeść nimi sushi. Czynność ta, choć wymaga nieco wprawy i doświadczenia, jest dość prosta, zwłaszcza po zapoznaniu się ze wskazówkami. Jeśli chcesz nauczyć się jak jeść pałeczkami powinieneś rozpocząć od nauki ich chwytania. Chwyć pierwszą pałeczkę jak długopis kciukiem, palcem wskazującym i środkowym. Ta pałeczka będzie tą “ruchomą”, którą będziesz poruszał chwytając elementy posiłku. Następnie ułóż drugą pałeczkę równolegle do pierwszej, opierając ją na palcu serdecznym i zagięciu między kciukiem a palcem wskazującym. Ta pałeczka będzie “nieruchoma”. Jej zadaniem jest podtrzymywanie porcji jedzenia, nie wykonujemy przy jej użyciu żadnych manewrów.

Jak jeść sushi?

Kiedy wiesz już jak trzymać pałeczki, oto kilka wskazówek, które przydadzą Ci się podczas jedzenia sushi:
 • sięgaj po rolki sushi lub sushi nigiri pałeczkami lub dłońmi i wkładaj je do ust na jednym zamachem;
 • nie przesadzaj z dodatkami! Sos sojowy i chrzan wasabi stosuj z umiarem;
 • pomiędzy kolejnymi porcjami sushi przegryzaj marynowany imbir, który oczyści Twoje kubki smakowe i przygotuje je na kolejne doznania smakowe.

Jakich zachowań unikać w restauracji sushi?

Jeśli chcesz uniknąć gafy w japońskiej restauracji pamiętaj również, aby pod żadnym pozorem:
 • nie prosić o nóż i widelec;
 • nie dzielić rolek sushi na porcje - jeśli rolka jest zbyt duża, aby włożyć ją naraz do ust należy odgryźć fragment, przeżuć, przełknąć i zjeść resztę. W międzyczasie nie należy odkładać nadgryzionego sushi na talerz, lecz trzymać przed ustami;
 • nie łączyć wasabi z sosem sojowym;
 • nie zanurzaj ryżu w sosie sojowym. Zamocz rolkę sushi w sosie delikatnie od strony wodorostów, a sushi nigiri od strony ryby;
 • nie łączyć sushi z marynowanym imbirem;
 • nie wskazywać na nic ani na nikogo pałeczkami;
 • nie podawać sushi pałeczkami współbiesiadnikom;
 • nie zatapiać sushi w sosie sojowym.

Gdzie zjeść najlepsze sushi w Poznaniu?

Teorię dotyczącą jedzenia sushi masz już w małym palcu? Doskonale! Teraz pora na praktykę! Odwiedź naszą restaurację w Poznaniu, zamów sushi i ciesz się jego wyjątkowym smakiem! Zapraszamy!