Jak jeść sushi pałeczkami? - instruktażDla Japończyków jedzenie sushi pałeczkami to bułka z masłem. Od wieku dziecięcego doskonalą się w tej sztuce, przez co nikomu nie stwarza problemu chwycenie rolki sushi i włożenie jej do ust. Na Zachodzie jest nieco inaczej. Wiele osób nie wie jak się je pałeczkami, przez co stresują się przed wizytą w restauracji, a nawet jej unikają. Jeśli i Ty zaliczasz się do tego grona doskonale, że tu trafiłeś! Poniżej znajdziesz prosty instruktaż jak prawidłowo jeść sushi. Zapoznaj się z nim, a przekonasz się, że nie ma się czego bać!

Jak prawidłowo jeść sushi?

Jeśli zastanawiasz się jak prawidłowo jeść sushi musisz wiedzieć, że opcje są dwie. Pierwsza, bardzo prosta, to jedzenie dłońmi. W przypadku sashimi etykieta japońska tego nie dopuszcza, jednakże jeśli chodzi o sushi nie ma z tym najmniejszego problemu. Wystarczy chwycić porcję między pierwsze trzy palce dłoni, zamoczyć ją w miseczce z sosem sojowym i zjeść. Druga metoda jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga wprawy. Chodzi tu oczywiście o jedzenie sushi pałeczkami.

Pałeczki japońskie - co nieco na temat historii pałeczek

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie są japońskie pałeczki. Otóż jest to wschodni odpowiednich sztućców wykorzystywany do spożywania i gotowania posiłków. Na Zachodzie najbardziej znane są pałeczki drewniane i bambusowe, które dołącza się do posiłków w restauracjach serwujących kuchnię azjatycką, jednakże w Japonii powszechnie wykorzystuje się również pałeczki porcelanowe i metalowe, a nawet z metali szlachetnych czy kości słoniowej.

Jak jeść sushi pałeczkami?

No dobrze, wiemy już czym są japońskie pałeczki, teraz pora, by odpowiedzieć na pytanie jak posługiwać się pałeczkami do sushi. Otóż jest to prostsze niż mogłoby się początkowo wydawać. Wystarczy rozdzielić pałeczki, jedną z nich oprzeć we wgłębieniu między kciukiem, a palcem wskazującym i podeprzeć palcem serdecznym, a drugą chwycić kciukiem, palcem wskazującym i środkowym. Chwytają porcje sushi należy manewrować górną pałeczką, a dolną pozostawić nieruchomą.

Jedzenie sushi pałeczkami - tego nie rób!

Jedzenie sushi pałeczkami to sztuka, należy więc pamiętać, że niektóre zachowania przy stole są absolutnie niewskazane i mogą być postrzegane jako niegrzeczne. Jedząc sushi unikaj:
  • wbijania pałeczek w sushi;
  • wskazywania na coś lub na kogoś pałeczkami;
  • podawania jedzenia pałeczkami innej osobie do ust;
  • stukania o miskę;
  • oblizywania pałeczek;
  • zaciskania pałeczek w pięści.

Jak jeść sushi w restauracji?

Kierując się powyższymi wskazówkami jedzenie sushi pałeczkami nie powinno nikomu stwarzać problemu. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, o której należy pamiętać odwiedzając bar z sushi, a mianowicie dzielenie się jedzeniem. Odwiedzając restaurację z reguły zamawia się duży zestaw sushi dla kilku osób, który jest serwowany na jednym talerzu. Każdy ze współbiesiadników otrzymuje wówczas mały talerzyk na jedną porcję sushi, a wspólne jedzenie posiłku polega na dzieleniu się konkretnymi rodzajami sushi.

Jeśli masz ochotę przetestować jedzenie sushi pałeczkami zapraszamy do naszej restauracji japońskiej w Poznaniu. Znajdziesz u nas szereg pysznych dań kuchni japońskiej. Zapraszamy!