Co warto wiedzieć o sushi hosomaki?

Jeśli mielibyśmy wybrać jedną potrawę, która niewątpliwie kojarzy się z tradycyjną kuchnią japońską, to bez zastanowienia postawiliśmy na sushi. To klasyczne danie pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni. Najwcześniejsze wzmianki o nim datuje już się na VI wiek naszej ery! Choć w znanej nam obecnie formie występuje dopiero od około dwustu lat. Z biegiem lat sushi zyskało na popularności nie tylko w Azji, ale i na całym świecie. Z całą pewnością można powiedzieć, że sushi na stałe zagościło w europejskich restauracjach, jak również zaciszach naszych domów. Niemal w każdym mieście napotkamy na przynajmniej jedną restaurację serwującą sushi.

Rodzaje Sushi

Jeśli jesteś fanem sushi, to z pewnością kojarzysz takie nazwy jak Nigiri, Maki, Futomaki, Uramaki czy Hosomaki. Jednak nawet jeśli jesteś miłośnikiem tego dania oraz stałym bywalcem restauracji serwujących sushi, wszystkie odmiany mogą czasami przyprawić cię o ból głowy. Nie ma w tym nic złego! A dla usystematyzowania twojej wiedzy, dziś chcielibyśmy ci przybliżyć historię jednego z odmian sushi a konkretnie Hosomaki.

Hosomaki sushi co i jak?

Tradycyjna kuchnia japońska charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Sushi hosomaki to idealne tego odzwierciedlenie. Japońskie dania są zdrowe i szybkie w wykonaniu, jednak dużą uwagę przywiązuje się do używania wysokiej jakości składników. Japończycy wiedzą również, że je się oczami – dlatego tak istotny jest również sam wygląd potraw. Hosomaki to odmiana sushi składające się tylko z jednego składnika – nadzienia, ryżu (odpowiednio lepkiego, aby utrzymał kształt) doprawionego octem ryżowym, zawiniętego w wodorosty Nori. Uformowane jest w cienką rolkę i pokrojone – zwyczajowo na sześć kawałków. Ze względu na małą ilość składników ten rodzaj sushi jest chudszy od innych rodzajów sushi. Sama nazwa hosomaki pochodzi od przymiotnika hosoi oznaczającego cienki, chudy. To sushi będzie idealne, jeśli chcesz dokładnie poczuć smak konkretnego rodzaju nadzienia i dogłębnie poznać jego teksturę i prawdziwy niczym niezmącony smak. Zwyczajowo sushi powinno jeść się w jednym kawałku, czyli na jeden kęs. Bez rozrywania go na części.

Rodzaje hosomaki

Nazwy konkretnych rodzajów hosomaki tworzone są na bazie nazwy wypełniającego ich wnętrze gu (nadzienia), czyli innymi słowy dodatków, które w nim znajdziemy. Dlatego też hosomaki z łososiem to sake-maki, te z ogórkiem to kappamaki , a hosomaki, w których znajdziemy tuńczyka to tekkamaki. Oczywiście to nie jedyny rodzaje nadzienia, które możemy znaleźć w sushi hosomaki – awokado, tykwa, inne rodzaje ryb czy owoców morza to również często spotykane wypełnienie hosomaki. Dzięki tak bogatemu wachlarzowi możliwych rodzajów składników, których można użyć przy tworzeniu tego typu sushi, będzie on idealną propozycją dla vegan, którzy bez najmniejszego problemu wybiorą dla siebie idealną wersję pozbawioną mięsa.

Gdzie zjeść dobre sushi?

Hosomaki z pewnością możemy polecić nowicjuszom i osobom, które nigdy nie jadły sushi. Dzięki ich prostocie i pojedynczym składnikom, będziesz mógł poznać smaki kraju Kwitnącej Wiśni i wybrać te, które najbardziej przypadną ci do gustu. To doskonała opcja, aby rozpocząć swoją przygodę z sushi! Tradycyjnie tę najpopularniejszą potrawę kuchni japońskiej je się pałeczkami- jeśli jednak nie opanowałeś jeszcze tej sztuki, możesz spróbować jeść je palcami. Zwyczajowo sushi macza się przed zjedzeniem w sosie sojowym, a kolejne rolki przegryza się marynowanym imbirem lub odrobiną wasabi – aby „oczyścić” kubki smakowe, przed skosztowaniem kolejnego rodzaju zamówionego przez nas sushi. Kuchnia japońska to na tyle wyjątkowe smaku zaskakujące połączenia składników, że warto choć raz przejść się do miejsca, gdzie serwowane są tego typu potrawy.