Co jedzą Japończycy, gdy nie jedzą sushi?

 

Japonia znana jest przede wszystkim z pysznego sushi. Nie jest to jednak jedyna potrawa, z której słynie ten kraj. Japończycy znani są ze swojego zamiłowania do potraw mięsnych, przez co ich dania w znakomitej większości oparte są właśnie na tym składniku. Oprócz sushi, kuchnia japońska słynie ze znakomitych zup, makaronów oraz pierożków. Co jedzą japończycy, gdy nie mają ochoty na sushi? Co można zjeść w Japonii oprócz ich flagowego dania?

Na początek: Ramen

Ramen jest popularnym daniem, które można dostać także w Polsce. Jest to danie, które powinno przypaść do gustu praktycznie każdemu polakowi, ponieważ jest ono bardzo zbliżone do naszego polskiego rosołu. Ramen jest daniem, które mieszkańcy japonii traktują jako fast food, ponieważ jest bardzo często sprzedawany na ulicy z food trucków. Ponadto, danie to charakteryzuje się dobrymi właściwościami odżywczymi, przez co bardzo chętnie jest jedzone na śniadanie, obiad jak i kolację. Ramen ma podobne właściwości jak rosół, przez co bardzo często jest spożywany w walce z objawami kaca. 

Ramen składa się przede wszystkim z bulionu oraz cienkiego makaronu pszennego. Do tego bardzo często dokładane jest baza rybna z tare, czyli ryba z esencją smaku słonego i oleju. Bardzo często do ramen wrzuca się także warzywa, plastry wieprzowiny czy połówki jajek. W restauracjach, do dekoracji często wykorzystywany jest szczypior. 

Co do zasady, każdy szef kuchni robi ramen po swojemu, przez co jego popularnych wariacji jest od groma. Ramen potrafi różnić się od siebie zarówno konsystencją, jak i użytymi składnikami. Jeśli będziecie głodni w Japonii, to serdecznie polecamy!

Zupa Miso

Prawdziwa japońska zupa Miso jest dość specyficzna w smaku, przez co nie każdy europejczyk będzie w stanie ją zjeść. Zupa Miso jest podobna z wyglądu do Ramen, jest jednak zrobiona z zupełnie innych składników. Miso jest daniem, które w tradycji Japońskiej powinno odzwierciedlać daną porę roku. Dlatego właśnie, Miso nie posiada jednego stałego składu - zupa powinna być robiona z aktualnie dostępnych składników.

Miso z założenia jest robiona na podstawie bulionu z wodorostów, czyli dashi, oraz płatków ryby. Zazwyczaj używana rybą jest bonito, czyli tuńczyk pasiasty, których jest dostatek w oceanie. Ryba jest zazwyczaj nacierana pastą sojową a także innymi składnikami - wedle uznania kucharza. Do miso dodaje się także wodorosty wakame, ser sojowy (tofu), a także inne ryby jak chociażby łosoś. Jeżeli chcecie spróbować doskonałego Miso w Poznaniu, to zapraszamy do nas!

Makarony japońskie: Udon i Soba

Japońskie makarony są robione zazwyczaj z gryki (Soba) i pszenicy (Udon). 

Makaron Soba jest w całości wykonany z gryki, a kształtem przypomina nasze europejskie spaghetti. Makaron ten jest doskonałą przekąską zarówno latem, gdy podaje się go na zimno, jak i zimą, gdy jest podawany na gorąco. Makaron ten zazwyczaj podawany jest w sosie sojowym słodkim, o nazwie Tsuyu. Makaron z gryki charakteryzuje się doskonałym smakiem oraz jest źródłem minerałów i błonnika.

W tradycji ludowej japonii, makaron Soba jest spożywany w dzień sylwestra, ponieważ ma on zwiastować długie i dostatnie życie, co w wypadku nowego roku ma symbolizować pomyślność i zdrowie. Soba jest także często wręczana nowym sąsiadom, co ma pokazywać chęć do budowania dobrych relacji sąsiedzkich.

Makaron Udon natomiast jest dużo tańszym rozwiązaniem, ponieważ robi się go z mąki pszennej często wymieszanej z mąką ryżową. Udon jest daniem z bardzo długą tradycją, ponieważ wywodzi się on z średniowiecza. Udon, podobnie jak Soba, podawany jest zazwyczaj z sosem Tsuyu, a także z posiekanym porem, smażonym tofu lub z surowym jajkiem.

Pierożki Gyoza - najlepsza przystawka w japonii

Pochodzenie tych pierożków przypisywane jest zarówno Chińczykom jak i Japończykom. Prawda jest taka, że w tamtej części świata wojny były równie częste co w Europie, dlatego jednoznaczne określenie skąd pochodzi Gyoza jest niemożliwe. Może Japończycy przywieźli pierożki do siebie z Chin, a może to Japończycy przywieźli je do Chin? Kto to wie. 

Najważniejsze jest jednak to, że pierożki te są bardzo popularne w Japonii. Są one lubianym wyborem na przystawkę. Pierożki gyoza zazwyczaj są gotowane na parze, ale równie często można znaleźć takie, które są smażone na głębokim oleju. Prawdziwe pierożki Gyoza powinny mieć farsz mięsny z dodatkiem pora i imbiru. Gyoza może być spożywana zarówno samemu jak i z sosem sojowym, który łamie ich smak. 

 

Jeżeli chcesz spróbować doskonałych pierożków Gyoza lub zupę Miso, to zapraszamy do naszej restauracji. Oprócz szerokiego wyboru pysznego sushi możemy także zaproponować doskonałe Japońskie przystawki. Zapraszamy!